THAJSKÉ KULTURNÍ ŠOKY
První měsíc našeho pobytu v Thajsku je za námi. U této příležitosti vám přinášíme hitparádu top 10 kulturních šoků a jiných zajímavostí ve společenských návycích, se kterými se stále ještě učíme žít. 1) Thajská toaleta První místo suverénně vyhrává tzv. „squat toilet.“ I když jsme byli psychicky připraveni na turecké záchodky, realita předčila naše očekávání. Za vše nechť hovoří fotografie níže. Přidáváme jen dvě instrukce, které jsme nedostali. 1) Spláchni si sám-pomocí kyblíku s vodou, často plného komárů a much. (Alespoň jsme ale ekologičtí a nespotřebujeme 10 litrů pitné vody na 1 spláchnutí!) 2) Toaleťák do záchodu nehaž, neboť hrozí, že ucpeš kanalizaci. Doufej, že je v blízkosti odpadkový koš, tam jej vyhoď a buď rád, že nejsi ten, kdo ho musí vynášet. A pokud není k dispozici toaletní papír, tak věř, že ta hadice vedle toalety má svůj účel.
2) Kuchyně O té ještě bude řeč. Zatím jen ve zkratce: Ze začátku to vypadalo, že cokoliv nám přistane na stole, bude pro nás kvůli ostrosti peklem na talíři. Nyní si už trochu zvykáme na nejnižší úroveň pálivosti, přesto ale pravidelně vyrážíme do stánku v centru města na nepálivé večeře. Kdo si však zvykne, tomu je odměnou neuvěřitelně pestrá paleta různých druhů jídel, polévek a dezertů za velmi dostupné ceny.
3) Ruka v ruce Seznámíte se s novou osobou. Místo podání ruky se vzájemně ukloníte a spojenýma rukama u tváře naznačíte, že se respektujete. Pokud je to člověk stejného pohlaví, při druhém a dalším setkání přichází zajímavé překvapení. Nová osoba už není pro vás nová a chová k vám velmi přátelský vztah. Tak přátelský, že při osobním rozhovoru vás klidně chytne a drží za ruku. Velmi zvláštní pocit, když vás tak manažer školy drží a ptá se, co budete dělat o víkendu. 4) Pohlaví Četli jsme si o „shemales“ – ženách, které jsou muži, ale nečekali jsme, že budeme mít tolik žáků, kteří jsou tělem chlapci, ale cítí se býti dívkami a naopak. Jsou tady vnímáni stejně jako ostatní, jen nám občas dělá problémy jejich oslovování. Paul je dívka, zato Alexia chlapec.
5) Umění vytvářet pracovní místa
Nezaměstnanost v Thajsku je 0.7%. Při téměř 70 milionové populaci je to slušný výkon. Jenže není to tak růžové, jak se může zdát. Při pohledu na jakékoliv pracoviště vás hned napadne, že tady je něco jinak. Tam, kde by u nás byl 1 prodavač za pultem, v Thajsku jsou 4. Jeden je expert na pokladnu, druhý dává nákup do sáčku a zbylí dva kontrolují facebookové statusy na mobilu. Objevili jsme také druhy zaměstnání, které u nás vůbec neexistují: např. na parkovištích supermarketů se košíky nechávají u auta a speciální sběrači je odvezou zpět na své místo. Úplně každý stojan u benzinové pumpy má svého asistenta, který za vás natankuje. Na autobusových nádražích není jedna budka, kde dostanete lístek kamkoliv, ale 30 budek. Každá prodává lístky na jinou trasu. 6) Nové technologie versus středověk Kudy chodíme, tam nás do očí bije střet moderních technologií s rozvojovým světem. Téměř každý je majitelem smartphonu, wifi je dostupná v každé kavárně, nebo i prádelně, plazmovou televizi má každý druhý pouliční stánkař u svého kiosku. Na druhou stranu na polích zde k obrábění půdy využívají místo traktorů tzv. vodní buvoly s pluhem. Zajímavý je také způsob vedení elektřiny, kdy na jednom sloupu je namotaných cca sto různých kabelů bez jakéhokoliv řádu. Ráj pro elektrikáře.
7) Vedro a tma Je tu hrozné vedro. Přes den 35 stupňů a v noci 34. Ano, občas to je fajn být v teple, ale dlouhodobě se to značně podepisuje na pracovní morálce. Jakákoliv činnost, která znamená fyzickou námahu venku, lze vykonávat po dobu max. 30 min. Poté člověk odpadá únavou a běží sehnat ledový nápoj na osvěžení. V práci pokračuje nejdříve za hodinu, spíše za dvě. Každý den se stmívá v 18 hod. Navíc západ slunce trvá jen 10 min, takže než se člověk naděje, už je všude kolem tma. V místech kde je rušno, např. na nočních trzích, to přispívá atmosféře, ale někde chybí pouliční osvětlení, takže při našich večerních cyklovýpravách do města za večeří musíme být obezřetní a předvídat, odkud se vyřítí Thajec na skútru. 8) Cenový nepoměr V Thajsku je levně, hlásí všichni cestovatelé i průvodci. Ano, spousta věcí je výrazně levnější. Porce jídla stojí mezi 20 a 50,-Kč, oblečení jen o něco více (i když je často nevalné kvality.) Některé věci jsou však podstatně dražší. Jde hlavně o kosmetiku (pánský deodorant – u nás za 70 Kč, zde 120,-, máslo, nebo litr mléka za 70,-Kč, Lipton čaj-20 pytlíků za 200,-Kč, nebo třeba lahvové pivo za 40,-Kč – Honza trpí, šetří a pije vodu.)
9) Z velikosti S a M nás překlasifikovali do kategorie XL a XXL Thajci jsou všeobecně o dost menší a jejich velikosti oblečení nekorespondují s našimi. Značně se nás dotklo, když si v obchodě místo obvyklých velikostí musíme zkoušet sukni velikosti XL, nebo kalhoty XXL. 10) Doprava v protisměru Doprava je kapitola sama pro sebe a ještě o ní budeme psát. Zatím můžeme konstatovat, že je o něco organizovanější, než např. v Indii. Přesto však některé semafory zvláště mimo Bangkok fungují spíše jako doporučení a není problém potkat motorky jedoucí po rychlostní silnici v protisměru.